niedziela, 17 kwietnia 2016

Do filharmonii na koncert i na wystawę

15 kwietnia Filharmonia Świętokrzyska zainaugurowała 24. Świętokrzyskie Dni Muzyki. Nasza grupka wybrała się na koncert inauguracyjny – najbardziej zależało nam na usłyszeniu tria Andrzeja Jagodzińskiego. Nie zawiedliśmy się. Muzycy razem z kieleckimi filharmonikami pod dyrekcją Bogdana Jarmołowicza dali rewelacyjny występ.

przed koncertem
 
Przy okazji obejrzeliśmy dwie ciekawe wystawy.
Pierwsza to „Muzyka w okupowanej Polsce 1939 – 1945”. Jej autorka – dr Katarzyna Naliwajek–Mazurek z Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego przedstawiła na wielkich planszach informacje o wojennych losach polskich muzyków, życiu muzycznym w okupowanych miastach, zagładzie muzyków żydowskich. Oglądając zdjęcia i czytając informacje podane w krótkiej wyrazistej formie wiele się można dowiedzieć o niszczeniu polskiej kultury i jej twórców przez okupantów hitlerowskich. 
Ciekawostką wystawy jest możliwość posłuchania nagrań niektórych utworów z czasu II wojny  światowej. 

widok ogólny wystawy
 
Tradycyjnie podczas Świętokrzyskich Dni Muzyki prezentowane są prace uczniów bądź absolwentów Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych w Kielcach.  
Teraz można obejrzeć ciekawe prace dyplomowe absolwentów. Prace wykonane są technikami malarskimi i graficznymi. Nas najbardziej urzekły bliskie duszy turysty pejzaże. Ale w ekspozycji znalazły się i martwe natury, i  portrety. 

 plakat informujący o wystawie


przykłady prac 

ulubiony obraz Janka
  
Koncerty 24. Świętokrzyskich Dni Muzyki będą się odbywać do 29 kwietnia. Na stronie Filharmonii Świętokrzyskiej znajdziecie ich wykaz (tu link). Może was zainteresują.
Zaś wystawy potrwają do 10 maja.
Zajrzyjcie – warto!

Zdjęcia – Janek

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza