środa, 11 lutego 2015

Byle jaka pogoda, a wycieczka …?


No wycieczka to na najwyższym światowym poziomie – perfekcyjne zaplanowana i przeprowadzona. Nie wierzycie? To się przekonajcie.
Sms informacyjny zapowiadał trasę długości ok. 17 kilometrów. A ile zrobiliśmy? 17,44 km, czyli idealnie trafione. Ale to drobiazg w porównaniu z naszym wejściem smoka do Stąporkowa – na przystanku byliśmy dokładnie w chwili przyjazdu busa. Nawet człowiek zmarznąć nie miał kiedy.
No, bo przecież nie na trasie – ciepło było. Paskudnie, mżawka, brak słońca, ale żeby zimno, no to już nie.
Wyruszyliśmy z Niekłania – tym razem nie zawracaliśmy sobie głowy zwiedzaniem. 
Pomaszerowaliśmy szosą w kierunku niebieskiego szlaku, a nim to już piękną leśną drogą w kierunku Piasku. O, było co wspominać – jak to tu ładnie w tym lesie bywało jesienią. Nie to, co teraz… Ale bez narzekania. Teraz też było na czym oko zawiesić, ot choćby na niewielkim leśnym stawie, albo drzewie jakim.

na niebieskim szlaku

śródleśny staw wygląda na zamarznięty 

 odrobina koloru - kapliczka 
 
W Piasku znów nas nostalgia dopadła. Bo i młyna brak, i na ławeczce by się posiedziało, a tu śnieg. I refleksja historyczna też w Piasku nam stale towarzyszy, gdy zatrzymujemy się na chwilę przy pomniku poświęconym łączniczce AK – Zofii Janiszewskiej i jej mężowi – Janowi, zamordowanym 14 października 1943 r. przez hitlerowców podczas obławy na partyzantów ze zgrupowania „Robota”. Ja przy okazji zawsze robię choć jedno zdjęcie uroczej kamiennej figurce Matki Boskiej w pobliżu.

zalew na Młynkowskiej Rzece w Piasku 

jedno ze starych drzew na brzegu

brzozowa aleja (oj, żebyście ją widzieli w słoneczny jesienny dzień!)

i proszę bardzo - aleja w słońcu (zdjęcie od pana Pawła  Wełpy; dziękuję)

tablica upamiętniająca Zofię i Jana Janiszewskich

moja ulubiona figurka - tym razem widok ogólny z krzyżem, przy którym jest ustawiona 
 
Z Piasku maszerujemy do Smarkowa. Tym razem zaskoczyła nas ciekawa kaplica na początku wsi. Spora to budowla w dziwnym stylu, murowana, z licznymi ozdobami. Mieszkaniec wsi, którego o nią wypytywałam, powiada, że to całkiem nowa kapliczka, niedawno poświęcona. A takiej „Ostatniej Wieczerzy”, jak ta namalowana na jej drzwiach, to pewnie nie widzieliście nigdzie. Moim zdaniem to chyba współczesna sztuka ludowa.

kaplica w Smarkowie 

 "Ostatnia Wieczerza"
 
Za Smarkowem znów wchodzimy do lasu – mamy wrażenie, że tą drogą jeszcze nie chodziliśmy, a jest świetna na zimę – bez asfaltu, doskonała do chodzenia. To wielka zaleta, bo w lesie mokro i zejście z drogi mogłoby się skończyć niezłym przemoczeniem butów.

na leśnej drodze

mokradła w lesie
 
Na koniec trasy zalew w Stąporkowie, bus – i do domu. 

widok na zalew w Stąporkowie
  
Szybko i miło minął nam dziś czas, choć pogoda to by się jednak mogła trochę lepiej postarać. Dobrze, że przynajmniej poranna mżawka szybko się skończyła.  

Zdjęcia – Edek, Paweł Wełpa i ja

10 komentarzy:

 1. Na szczęście pogoda nie była aż taka podła. Ale mokro jest. A plecak miałaś dziś , jakiś większy, niż zwykle ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pogoda zapowiadała się rano fatalnie, a potem było już tylko lepiej.
   Plecak wygląda na olbrzymi, bo mam na nim położoną zimowa kurtkę, a całość przykrywa osłona przeciwdeszczowa i stąd taka waliza się zrobiła. Sama byłam zaskoczona tym, jak to wygląda.

   Usuń
 2. Plecak dla Szkoły Przetrwania... jest tam wszystko !
  Kapliczki coraz piękniejsze,założę się,że przybędzie na tym drzewie jeszcze kilka, ale w innym kolorze...:(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tylko w lesie koło Kierza jest kilka kapliczek na jednym drzewie, tu każda kapliczka ma swoje drzewo.

   Usuń
 3. Brzozowa aleja jesienią? Proszę bardzo :)
  http://i338.photobucket.com/albums/n430/qq1212/piasek.jpg

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za link, nie wiem tylko, czy mam prawo skopiować to zdjęcie na blog. Na wszelki wypadek na razie tego nie robię, a chętni mogą sami zajrzeć, tak, jak ja zajrzałam - warto.

   Usuń
  2. Ależ proszę bardzo pani Anno :) Sam chciałem wstawić bezpośrednio do komentarza, ale blogspot na to nie pozwala, z tego co widzę.

   Usuń
 4. No to wstawiam, bo już skopiowałam. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Chciał ktoś pięknych fotek z Piasku zarówno wiosennych jak i jesiennych?, proszę bardzo oto link:http://www.panoramio.com/user/8054647/tags/Piasek%20gm.%20St%C4%85pork%C3%B3w ,spieszcie się oglądać bo likwidują portal Panoramio

  OdpowiedzUsuń
 6. Dziękuję za link. Jeszcze dziś udało mi się zajrzeć. Szkoda tylu ciekawych zdjęć. Ale będę zaglądać do zdjęć w albumie Google. I tam się znajdą perełki, jak sądzę po krótkim zajrzeniu.

  OdpowiedzUsuń