wtorek, 23 grudnia 2014

Wigilia w Majkowie

Odbyła się w szkole w ostatnim dniu przed feriami świątecznymi. Przygotowano ją perfekcyjnie. Wystarczyło wejść do budynku, żeby poczuć nastrój świąteczny. Hole udekorowane drzewkami, lampkami i czym tam się jeszcze dekoruje. Miło. Goście (a mógł przyjść, kto chciał – wigilia była dla mieszkańców Majkowa) zostawiali okrycia w szkolnej szatni, mieli na sali zapewnione wygodne krzesła. A sala jak wyglądała! Takie trzy w jednym: scena, widownia i wielki stół nakryty białym obrusem i elegancko ozdobiony. 
Na scenie uczniowie, nauczyciele, rodzice. Tak właśnie – nie mylicie się – występowały nie tylko dzieci. Były wierszyki, kolędy (jedna nawet lekko swingująca), aniołki, pastuszkowie, Trzej Królowie, Święta Rodzina i Dzieciątko na sianku. Wszystko, jak być powinno, a nawet lepiej, bo z sercem i wielkim przejęciem wykonane. Jednym słowem – wzruszyłam się. (I tu moi znajomi dodadzą, że się wzruszyłam jak chałupa w Majkowie. Właśnie tak, a nawet bardziej.)Przedstawienie zakończyły życzenia, a potem towarzystwo przystąpiło do łamania się opłatkiem, całowania wzajemnego, uścisków serdecznych. Tę część programu zwieńczył uroczysty wjazd półmisków na stół. A na nich pierogi! Widać, że z niejednej kuchni majkowskiej przybyły, bo wprawne oko zauważało różne sposoby zawijania brzegów. No i smaki też niejednakowe – w jednych dominowała nutka kapusty, inne bardziej grzybowe, ale wszystkie obficie polane omastą z dodatkiem pociętej w piórka cebulki. Do picia zaś nie jakaś wstrętna cola czy inne paskudztwo, nie – porządny kompot z jabłek dali. Tak więc było smacznie i po domowemu. 


I ja tam byłam, pierogi jadłam, kompot piłam i, co widziałam, opisuję. A wszystkim Czytelnikom życzę równie pięknej Wigilii i radosnych Świąt w gronie rodzinnym. 

Zdjęcia mojego autorstwa

4 komentarze:

 1. O! matko... pierogi, a w SP nr 1 nic się nie dzieje. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No widzisz - trzeba wiedzieć, gdzie pójść. Ale, tak szczerze mówiąc, dostałam zaproszenie, to się tam wybrałam. I bardzo, ale to bardzo jestem zadowolona.

   Usuń
 2. Pięknie ustrojona szkoła. Starannie przygotowane ozdoby. Szkoła taka jasna i czysta. Pieknie. Brawo dla organizatorów .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Potwierdzam - wielkie wrażenie robi ta nasza stara poczciwa szkoła.

   Usuń