sobota, 7 września 2013

Uroki buka


Buczynowy las cechuje się zmiennością kolorów i nastrojów, w zależności od pory roku. Na przedwiośniu, gdy słońce już przygrzewa i ginie śnieg, bardziej zachwycamy się podszyciem. Wtedy pojawiają się masowo rośliny, które śpieszą się, aby wykorzystać maksymalnie światło. Są to przebiśniegi, czosnek niedźwiedzi, przylaszczki, zawilce, czworolisty i wiele innych. W połowie maja na bukach  pojawiają się pierwsze listki. Na młodych buczkach są one owłosione. Lubię to drzewo, szczególnie wiosną, gdy pojawiają się liście w kolorze seledynowym, wyraźnie odcinającym się od ciemnej zieleni sosen, świerków i jodeł. Na ziemi zobaczyć można kiełkujące bukwie, które po nasiąknięciu wodą pękają, a po kilku dniach kiełek przebija się przez łupinę i wnika do gleby. Po niedługim czasie rozwijają się dwa liścienie, a między nimi pojawia się delikatny pęd z pierwszymi liśćmi właściwymi.

 Kamień Michniowski wiosną


 Wiosenne barwy w Paśmie Zgórskim

 Dwa liścienie i pęd buka

Liścienie i pęd z listkami

Młokos z meszkiem
 
Późnym latem las bukowy przybiera barwę soczystej zieleni. Światło z trudem przebija się przez gęstwę listowia, przez co ten las staje się tajemniczy, a nawet bajkowy. Szczególnie odczuwamy ten nastrój wśród starych egzemplarzy, których pnie są rachityczne i przedziwnie powyginane. Są też buki smukłe i strzeliste, jak te w rezerwacie Zamczysko koło Widełek. 

Buki z Puszczy Jodłowej

 Buczyna "brzemienna"

 Bukowe wygibasy

Rachityczny buk


Huby atakują

 Nestor wśród buków

 Przystojniak z Rezerwatu Zamczysko


Wczesną jesienią liście przybierają barwy odcieni czerwieni i brązu. Przy pięknej, słonecznej pogodzie taki las wprowadza nas w radosny nastój. To jednak nie trwa długo, bo czasem już w połowie października, po pierwszych przymrozkach i silnych wiatrach buki tracą liście. W słotne listopadowe dni las staje się ponury. Cieszy nas tylko szum opadłych liści podczas marszu. 

 Jesień na Kamieniu Michniowskim

Jesienne barwy w Paśmie Oblęgorskim

Buk w jesiennej szacie

Bukwie, spadajcie!


Gdy spadnie obfity śnieg, bukowy las jest widny i przejrzysty. Wtedy udaje się wypatrzyć przebiegające dzikie zwierzęta. Bywa, że zima się przedłuża, to wtedy tęsknimy za wiosną i naszymi bukami.  

 Na przełomie jesieni i zimy

Las na Bukowej Górze

Autorem tekstu i zdjęć jest Edek

2 komentarze:

  1. Wspaniałe zdjęcia. Jakie ciekawe kształty przybierają pnie buków. Pierwszy raz widzę owoce buka. Wspaniała lekcja przyrody. A może teraz brzozy? A może sosny? A może kasztanowce? Mam nadzieję , że ciąg dalszy nastąpi.Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  2. A niektórzy to nawet jedli te owoce, bo to jadalne i nawet smaczne.

    OdpowiedzUsuń