poniedziałek, 22 września 2014

Schyłek lata w Gorcach

Ostatnie dni sierpnia grupka kolegów spędziła w Gorcach, Beskidzie Wyspowym i Pieninach. Pogoda nie zawsze sprzyjała, stąd nie dostałam wielu zdjęć, ale już dwie relacje z ich pobytu możecie przeczytać tu i tu.
Gorczańskie trasy, które grupa pokonała, to podejścia na Turbacz kilkoma szlakami, zajrzeli też do schroniska na Starych Wierchach i byli na Polanie Maciejowej (z tej ostatniej nie mam relacji fotograficznej). Może zdjęcia, które tu pokażę wywołają u czytających wspomnienia z dawnych lub zupełnie nieodległych w czasie wypraw, bo ja wróciłam we wspomnieniach na tamte trasy. Tak więc, kto był, to sobie przypomni, a kto nie był, może nabierze ochoty do wyjazdu.

Zdarzają się ładne, suche odcinki.

Przy drodze spotkać można  ołtarz - wspomnienie wybitnych postaci regionu.

Na grzbiecie Obidowca  pomnik upamiętniający katastrofę samolotu sanitarnego, która miała miejsce 25 maja 1973 roku (więcej o tym wydarzeniu możecie przeczytać tutaj). 
Kilka gorczańskich "widoków z chmurką"

 
Szczyt Turbacza

Widok spod szczytu


 
Koledzy wstąpili do schroniska na Turbaczu.

 

 Tak to schronisko wyglądało w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. 

 
Ci turyści zawitali tu w roku 1975.

Koledzy zajrzeli też do schroniska na Starych Wierchach i zainteresowali się jego historią prezentowaną na archiwalnych zdjęciach.


 
Schronisko na Starych Wierchach pachnące dymem - lata osiemdziesiąte.

A tu już jego nowoczesna wersja z roku 2006. 

Zdjęcia - Andrzej (współczesne), Edek i ja (archiwalne - może jakość nie najlepsza, ale ta wartość sentymentalna!) 

2 komentarze:

 1. Kocham Gorce !
  Wracam z przyjemnością,choć bylem prawie na każdym szlaku... nawet błądziłem w tych samych miejscach. Oznakowanie szlaków pozostawia wiele do życzenia. :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z trym oznakowaniem to chyba stały problem wszystkich szlaków. Gdziekolwiek się wybierzesz, zawsze masz szansę trafić na manowce, bo szlak znika. Zwłaszcza w miejscach rzadziej odwiedzanych.

   Usuń