sobota, 7 maja 2016

Szczypta historii na opolskiej starówce

Postaram się, żeby ta porcja nie była zbyt obfita – nie chcę zanudzać. A jeśli jednak będę, z góry proszę o wybaczenie.
Godnym świadkiem opolskiej historii jest bez wątpienia Kościół Katedralny Św. Krzyża. Sam kościół uległ wielokrotnie pożarom i nie jest to pierwotna świątynia. Niemniej jednak późnogotycka katedra robi wrażenie, przechodzi właśnie remont za jakiś czas będzie jeszcze piękniejsza. 

jedna z wież katedry
 
fronton katedry
 
Jednym z cenniejszych obiektów w katedrze jest bez wątpienia piętnastowieczny obraz matki Boskiej Opolskiej pochodzący z Piekar Śląskich. Obraz umieszczony jest w jednej z naw bocznych katedry.

ołtarz z obrazem Matki Boskiej Opolskiej 
 
Warto wejść także do Kaplicy Piastowskiej z nagrobkiem ostatniego z Piastów opolskich – Jana Dobrego. 

nagrobek księcia Jana Dobrego z umieszczonym u jego stóp herbem Piastów opolskich 

znajdujący się w tej kaplicy późnogotycki tryptyk przeniesiony z Kostowa  
 
To nie jedyna kaplica Piastowska w Opolu. Drugą obejrzymy w Kościele Św. Trójcy. To kaplica św. Anny, w której zobaczymy czternastowieczne nagrobki książąt opolskich Bolka I, II i III oraz księżnej Anny Oświęcimskiej. W krypcie tego kościoła spoczywają szczątki kolejnych książąt opolskich.  

nagrobek książęcej pary 

ołtarz przedstawiający św Annę z fundatorem klasztoru Władysławem I i fundatorem Jasnej Góry Władysławem Opolczykiem
 
Kościół Św. Trójcy sąsiaduje z klasztorem franciszkanów, który został założony w Opolu w 13. wieku, działał w mieście do wieku 15. i po wielowiekowej przerwie wrócił do miasta po II wojnie światowej.

kościół Św. Trójcy

klasztorny portal
 
Pisząc o opolskiej Wenecji wspomniałam o dawnym szpitalu. Sąsiaduje on z kościołem p. w. św. Aleksego wybudowanym, podobnie jak szpital, z fundacji biskupa Jana Kropidły.  

kościół p.w. św. Aleksego 
 
Więcej o historii Opola i Ziemi Opolskiej można się dowiedzieć zwiedzając Muzeum Śląska Opolskiego, które zajmuje zabytkowy gmach dawnego kolegium jezuickiego.

 Muzeum Śląska Opolskiego 

filia muzeum w dawnej kamienicy czynszowej p. Nowaka, gdzie można obejrzeć, jak niegdyś żyli opolanie
 
I jeszcze jeden zabytkowy budynek – ratusz opolski. Ten neorenesansowy obiekt nijak nie daje się sfotografować w całości. Taki to trudny przeciwnik. Podobno jego wygląd nawiązuje do florenckiego Palazzo Vecchio. 

jedna z prób pokazania opolskiego ratusza

wieża rausza
 
Jeśli mówimy o ratuszu, to zaraz nasuwa się skojarzenie z rynkiem. No, ten to dopiero jest trudny do sfotografowania, bo mnóstwo ludzi tam spaceruje, przesiaduje przy stolikach obok knajpek, kupuje pamiątki. 


kamieniczki przy rynku

ręcznie malowana porcelana opolska na straganie 

Cóż by to był za rynek bez podcieni? 
 
Czasem trudno skupić się na kamieniczkach przy rynku, bo wzrok kieruje się ku ziemi. Otóż idziemy właśnie Aleją Gwiazd Polskiej Piosenki, która znajduje się przed opolskim ratuszem. Gwiazd po 12 latach istnienie alei jest tyle, że ułożone są już w 2 rzędach. 
I na zakończenie tej części relacji kilka słów o murach miejskich Opola, które w średniowieczu broniły miasta. Z otaczających starówkę murów niewiele zostało. Teraz można sobie wyobrazić ich dawny wygląd oglądając rekonstrukcję murów i jednej z baszt w pobliżu katedry.

ceglany mur obronny nad Młynówką 

rekonstrukcja baszty artyleryjskiej
 
W tym miejscu kończę zwiedzanie opolskiej starówki. Wiem, że nie wszystko pokazałam, ale uważam, że tyle materiału wystarczy. Może innym razem zajrzę do Opola i poznam inne zakątki starówki. Kto wie…

 Zdjęcia nadal tylko mojego autorstwa.

2 komentarze:

  1. Dużo ciekawostek - można tam "wsiąknąć" na kilka dni.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Owszem. I zawsze będzie jeszcze co zobaczyć. Ja już właściwie mam listę miejsc do obejrzenia następnym razem.

      Usuń