piątek, 25 listopada 2016

Czyżby pech nas opuścił?Kilka środowych wycieczek przepadło z powodu deszczowej pogody, ale wreszcie pech przestał nas prześladować i tym razem mieliśmy pogodę wymarzoną. 


Trasa dość dobrze znana, bo ją przemierzaliśmy kilkakrotnie, o różnych porach roku, a tym razem wypadło na końcówkę listopada. (Inna relacja z podobnej trasy w tym linku).  
Zauważyliśmy zmiany w terenie, na przykład w Trębowcu mają od października nową nawierzchnię. Natknęliśmy się na ekipę budującą nową drogę z Trębowca w kierunku Osin. Zmotoryzowani i rowerzyści na pewno zacierają ręce, ale my piechurzy nie widzimy powodu do zachwytu. 
W okolicach Mokrych Górek skręciliśmy na wschód i brzegiem lasu podążyliśmy w kierunku Budek Pakosławskich. Zza wzgórza zaczęły wyłaniać się skrzydła, albo jak kto woli śmigi wiatraków energetycznych. Stopniowo zaczęło ich przybywać więcej i w całej okazałości. Zauważyliśmy także kompleks budynków z urządzeniami energetycznymi. Uznaliśmy, że to niechybnie rozdzielnia, do której spływa energia z fermy wiatrakowej, a stamtąd przesyłana do sieci energetycznej. 
Urzekające są widoki na okoliczne pola. Cieszy nas, że nie zaprzestano tu uprawy pól, bo nawet w tych późnojesiennych barwach są fotogeniczne, a kręte polne drogi dodają im swoistego uroku. 
Kiedy już nasyciliśmy oczy widokami, przyszedł czas, by zmienić kierunek na południowy w stronę Seredzic. Obok naszej drogi pojawiło się spore stadko saren, zachowały jednak bezpieczny dystans i nie pozwoliły na dłuższą sesję fotograficzną. 
Przecięliśmy Seredzice, zatrzymując się na chwilę na niedawno otworzonym cmentarzu tutejszej parafii. Odkryliśmy tam skromny pomniczek upamiętniający poległych partyzantów – mieszkańców Seredzic. 
Dalej ładną leśną drogą docieramy do Jasieńca Iłżeckiego. Ponieważ tempo nie było zawrotne, przemierzone 20,6 kilometra nawet nas nie zmęczyło.

Tekst – Edek

aura sprzyja, więc kolejki nie ma 

nowa droga w Trębowcu

 głazy narzutowe w Trębowcu krajobraz za stodołami Trębowca

budowa drogi z Trębowca do Osin 

pola Mokrych Niw

 wkraczamy na farmę wiatraków 

 rozdzielnia farmy wiatrakowej

wiatraki pozują, koledzy fotografują - miłego oglądania!  
 okolice Bud Pakosławskich 

jesienne prace polowe

polna droga w stronę Iłży 

wiatraki na polach Seredzic

wiatrak zatrzymany

pola Seredzic

Iłżanka w okolicach Seredzic

pomnik ku czci partyzantów na cmentarzu w Seredzicach

leśna droga do Jasieńca Iłżeckiego


Zdjęcia – Edek i Janek 

 

11 komentarzy:

 1. Piękne foty... pogoda dopisała.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Owszem, a ja w domu. Ale chociaż sobie na blogu pooglądam.

   Usuń
 2. Ten tydzień był wprost wymarzony na wycieczki :) Piękne słońce i temperatura wręcz idealna :) Dużo macie wiatraków w wasze okolicy !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pogoda rzeczywiście rewelacyjna i sprzyjała zdjęciom.
   Wiatraki obrodziły nadzwyczajnie. Przez kilka lat wędrowaliśmy tymi polami i obserwowaliśmy dziwne wieże - potem się okazało, że to stacje pomiaru siły wiatru. Wyniki wypadły pomyślnie i teraz nastawiali wiatraków. I krajobraz się zmienił.

   Usuń
 3. Powiedzmy transformatorownia a nie rozdzielnia... Ale ślina mi ciekła z pyska jak buldogowi gdy widziałem zdjęcia waszej ekipy na tej śródpolnej gruntówce... ale ja lubię takie drogi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W porządku - poprawię rozdzielnię na to drugie. Oba dla mnie, prostego filologa, obce słowa.
   Drogi, które tu widać, to nasze ulubione. Ale istnieje niebezpieczeństwo, że ludzie od wiatraków przerobią je na coś asfaltowego, żeby mieć lepszy dojazd. Oby to jednak nie nastąpiło.

   Usuń
 4. Po konsultacji z autorem wpisu pozostawiam jednak rozdzielnię.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zdecydowanie rozdzielnia o charakterze GPZ (głównego punktu zasilania) w układzie uproszczonego "H" z całą infrastrukturą aparatury i urządzeń energetycznych jak również przeważnie z dwoma transformatorami i liniami różnej maści...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szczęka mi opadła. Nic nie rozumiem. A przecież po polsku napisałeś.

   Usuń
  2. Nazewniczo oczywiście tak - na tego typu infrastrukturę energetyczną po prostu mówi się "rozdzielnia" - jednak z racji pełnionej roli jest to stacja elektroenergetyczna, czyli posiadająca wejścia z kilku punktów prądotwórczych, szyny i transformatory (bo energia musi posiadać parametry sieciowe) i oczywiście wyjścia sieciowe, dlatego (moim zdaniem) poznawczo lepiej na nią wołać transformatorownia, choć to oczywiście kwestia uzusu.

   Usuń
  3. Nazywajcie, jak chcecie. Się nie wtrącam.

   Usuń