sobota, 12 lipca 2014

Trochę lania wody

Ostatni wpis na temat mojego małego indywidualnego wypadu poświecę tytułowemu laniu wody. A woda poleje się ze ścian, z pysków zwierząt wszelakich, dziobów ptasich, muszli i innych. Czyli kilka uwag o drezdeńskich fontannach, które mi się napatoczyły podczas spaceru po mieście.
Na początek te, które widziałam w Zwingerze. O, jest ich tam niemało. I bardzo różnorodnych – zwykłe wodotryski na dziedzińcu czy w parkowym stawie, efektowne barokowe fontanny z mnóstwem postaci czy nieczynne skromne fontanny. Jest na czym zawiesić oko.

 skromny wodotrysk w parku u podnóża pałacu

fontanny w centrum dziedzińca 

fontanna z delfinami

niezwykle ozdobna i przeładowana dekoracjami fontann "Kąpiel nimf"

kapiąca się nimfa - element tej fontanny

inny element tej samej fontanny

jedna ze ściennych fontann (wygląda na nieczynną)

Są też w Dreźnie fontanny uliczne – stoją gdzieś na ulicy lub placu, o dziwo nikt się w nich nie tapla, a woda sobie płynie. Niektóre upamiętniają ważne wydarzenia, inne po prostu zdobią miasto.

ta fontanna nazwana "Cholerabrunnen" powstała dla upamiętnienia uratowania miasta przed epidemią cholery w latach 40. XIX w.

to jej fragment

fontanna z 1910 roku znajdująca się w pobliżu kościoła św. Krzyża

fontanna "Złodziej gęsi"

Fontanna Pokoju, powstała dla uczczenia zwycięstwa nad Turkami w roku 1863, w której to bitwie brał udział książę elektor saski Johann Georg III, podobno wysoko ceniony przez króla Jana III Sobieskiego

Udało mi się obejrzeć kilka ciekawych fontann umieszczonych przy dawnych pałacach, obecnie hotelach – to ciekawe formy, w których woda spływa po ścianie ozdobionej postaciami z mitologii do efektownych mis.

fontanna Dinglingera, która znajdowała się przy domu tego słynnego barokowego złotnika, a po wojennych zniszczeniach odbudowana i ustawiona przy hotelu "Gewandhaus"

fontanna w niszy pałacu Cosel (należał do syna słynnej hrabiny)

jedna z pary fontann najad przy pałacu Taschenberg 

Podczas przejażdżki autokarem po mieście widziałam kilka ciekawych fontann w parkach. Niestety, nie starczyło czasu, żeby do nich zajrzeć. 

fontanna umieszczona na skraju skweru przy Tarasie Brühla 

A tak w ogóle, to przeczytałam w Wikipedii, że Drezno ma ponad 300 fontann różnego rodzaju. Wyobrażacie to sobie? Jest więc powód, żeby znów się tam wybrać i obejrzeć chociażby fontannę „Cicha woda” albo największą w mieście fontannę Neptuna.

8 komentarzy:

 1. Niemiecka precyzja, ale i u nas leje :) Taki klimat :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne. Jako wodnik lubię też fontanny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasem tylko sprawiają kłopot przy fotografowaniu, bo woda zagraża obiektywowi. Trzeba uważać.

   Usuń
 3. Bardzo atrakcyjne lanie wody :)

  OdpowiedzUsuń