sobota, 19 grudnia 2015

Muszyna jesienią


Ciężko ma ta Muszyna – starsza od Krynicy, pięknie położona, bogata w zabytki i atrakcje przyrodnicze, a traktowana jak uboższa krewna. Spróbuję pokazać, że niesłusznie, ale i mnie nie będzie łatwo. Dlaczego? Bo właściwie nie byłam w Muszynie. Ot, raz tylko przejazdem. Muszę się opierać na zdjęciach Edka i materiałach z sieci.
Będę cytować fragmenty z portalu muszyna.pl (tu link). 

Ruiny czternastowiecznego zamku
„Znajdują się na cyplu Pasma Koziejówka, na stromym wzgórzu (popularnie nazwanym Basztą), nad zakolem rzeki Poprad, w widłach potoków Szczawnik i Muszynka. Zamek powstały ok. 1390 roku na niższym ze szczytów pasma (527m. n.p.m.) miał za zadanie bronić granicy i szlaków handlowych, oraz pełnić funkcje komory celnej. Wraz z rozwojem techniki wojskowej ranga zamku stopniowo malała. W okresie rozbiorów nastąpiła jego całkowita degradacja, do czego przyczynili się podobno włoscy kamieniarze (budowniczowie tunelu w Żegiestowie), wysadzając część murów w poszukiwaniu legendarnych skarbów. Do czasów współczesnych zachowały się tylko fragmenty murów od strony południowej, oraz sterczyna ściany graniastej wieży w pobliżu przekopu.”

 wzgórze Baszta z ruinami zamku

ścieżka do zamku

ruiny zamku

figura Matki Boskiej


widoki z Baszty 

Podzamkowy zespół dworski

Dwór starostów
„Powstał na przełomie XVIII i XIX wieku. Przebudowany został na początku XX wieku (dobudówka wschodnia i weranda). Jest budynkiem parterowym na planie prostokąta, murowanym z szeroki frontem. Dach jest czterospadowy, kryty gontem z wysuniętym okapem. Od strony ulicy i podwórka widoczne są oszklone ganki, a od północnej weranda.”

dwór starostów
 
Kordegarda
„Obecnie istniejąca kordegarda wystawiona w miejscu dawnej, pochodzi z przełomu XVIII i XIX wieku. Jest to budynek parterowy, murowany i otynkowany. Czterospadowy dach z  wysuniętym okapem i lukarnami w poddaszu, kryty jest czerwoną dachówką. Od frontu widoczny jest ganek z dachem dwuspadowym.”

Kordegarda

Zabytkowy kościół obronny
„Obecny kościół jest pod wezwaniem św. Józefa (dawniej NPM). Został zbudowany w latach 1676-1728. Konsekrowany w 1749 r. Wielokrotnie odnawiany. Barokowy z kamienia i cegły, otynkowany, kryty blachą. Ponad sklepieniami w kondygnacji strychowej stanowiska strzelnicze ze strzelniczymi wnękami kluczowymi, mówiące o pierwotnej obronnej funkcji kościoła.”


kościół parafialny w Muszynie

kościelny portal 


figury w niszach kościelnego muru 

kaplica cmentarna

 znajdujący się na cmentarzu pomnik poległych w czasie II wojny światowej 
 
Zabytkowa zabudowa mieszkalna przy ul. Kościelnej
„Pochodzi ona w większości z przełomu XIX i XX wieku. Domy ustawione są w jednej linii równolegle do ulicy. Charakterystycznym elementem architektonicznym, są drewniane bramy w elewacji frontowej z półkolistym nadprożem.”

domy przy ulicy Kościelnej 

dom przy ul. Kościelnej 7, w którym prawdopodobnie znajdowała się kwatera konfederatów barskich 

Stare kapliczki

kapliczka Jana Nepomucena przy muszyńskim rynku 

kapliczka przy ścieżce na wzgórzu Baszta 

przydrożna kapliczka

Cmentarz żydowski
„Położony przy ulicy Ogrodowej, powstał prawdopodobnie w końcu XIX w. Obecnie znajduje się na nim 84 obiekty, większość z nich jest w różnym stopniu uszkodzona, a część zachowana tylko fragmentarycznie.”

brama cmentarnamacewy
 
Ogrody sensoryczne
„Zaprojektowane są tak, aby w sposób celowy i zintensyfikowany oddziaływać na zmysły pozawzrokowe. Ogród zmysłów w Muszynie podzielony jest na siedem stref. Nasza wędrówka rozpoczyna się przy ulicy Mściwujskiego w Muszynie skąd podążamy różaną alejką do tzw. ogrodu zdrowia. Idąc dalej alejkami docieramy do części zwanej ogrodem zapachu. Na tym obszarze rośliny dobrane są w taki sposób, aby natężenie zapachów było intensywniejsze. Kolejnym etapem wędrówki jest ogród dźwięku. Ukoiwszy nasze zmysły, przechodzimy do strefy zapachowo-dotykowej. Tu, jak w poprzednich częściach ogrodu oddzielnie, wykorzystujemy równocześnie zmysł dotyku i węchu. Rosną tu krzewy i drzewa owocowe, dzięki czemu najpełniej możemy zaobserwować roczną wegetację roślin. Oprócz ich podziwiania i obserwowania w czasie owocobrania, będziemy mogli rozkoszować się smakami owoców. Czerpiąc przyjemność z kontaktu z naturą docieramy na szczyt wzgórza, na którym umiejscowione są ogrody zmysłów. Stąd będziemy podziwiać całą feerię barw ogrodu, jak również panoramę Muszyny.”

wieża widokowa w centrum parku


widok z wieży na ogrody zmysłów i góry wokół Muszyny  


w ogrodach sensorycznych (zmysłów)
 
Ogrody biblijne
„Muszyńskie ogrody biblijne - dzieło nowej ewangelizacji jest najnowszym (czwartym w Polsce) i największym tego typu ogrodem w całym kraju. Powierzchnia ogrodów wraz z zagospodarowaniem  to około 1,3 ha. Ogrody zostały podzielone na pięć części: Ogród Historii Zbawienia, Ogród Krajobrazów Biblijnych, Winnica Pańska i Nauka Proroków, Dziecięcy Ogród Biblijny oraz Ogród dla Zakochanych.”

brama do ogrodów 


ogrody biblijne

Tyle relacji - uważam, że Muszyna zasługuje na kolejną wizytę i dokładne obejrzenie pokazanych tu skrótowo miejsc. 

Zdjęcia – Edek

2 komentarze:

  1. Niczego Edward nie pominął... super relacja. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dokładny jest. Ale na ogrody to trochę się spóźnił - już po sezonie.

      Usuń