niedziela, 19 lutego 2017

O kryształach dla każdego

Tak, proszę państwa, kryształowa cukiernica nie jest kryształem, ale już wsypany do niej cukier – i owszem. Piasek i śnieg też. A ileż fascynujących kryształów spotkamy w salonie jubilerskim! Nie wszystkie będą dostępne dla naszej kieszeni, ale popatrzeć na jakiś najdroższy na świecie jadeit – czemu nie? No i czy nasze ulubione elektroniczne cacuszka byłyby tym, czym są, bez kryształów? Pewnie wcale by ich nie było.  różnorodność kryształów
 
Zapytacie, skąd ja to wszystko wiem? Powinnam ze szkolnych lekcji, ale to już dawno było i trochę wywietrzało z głowy. Poza tym od moich czasów szkolnych wiedza o kryształach bardzo się rozwinęła.
W ostatnią sobotę miałam świetną okazję posłuchać ciekawego wykładu „Kryształy wokół nas” profesora Wiesława Łasochy z Zakładu Krystalochemii i Krystalofizyki na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pan profesor był gościem kolejnego Spotkania z  Niezwykłymi Ludźmi w Muzeum Pamiątek Regionalnych w Jagodnem. 

profesor Wiesław Łasocha 

nie tylko wykład, ale też możliwość samodzielnego obejrzenia eksponatów i przeczytania o kryształach 

Wykład bardzo interesujący, z gatunku tych, co to człowiek na zakończenie myśli z żalem „To już?”. Owszem, pojawiały się terminy naukowe, ale wyjaśnione w taki sposób, że nawet prosty filolog zrozumiał. A krótkie filmy pokazujące rośnięcie kryształu zachęcały do podjęcia w domowych warunkach próby wyhodowania kryształów, np. soli. Pan profesor namawiał do prostych eksperymentów, metody produkcji czerwonych diamentów nie podał.


opowieści o świecie kryształów

Duże wrażenie wywarła na mnie metoda otrzymywania monokryształów krzemu opracowana przez polskiego uczonego Jana Czochralskiego. Zwłaszcza, że taki oto monokryształ można było zobaczyć, ba nawet wziąć do ręki. 

ten oto błyszczący "ołówek" to monokryształ krzemu 
 
Spotkanie wzbogaciła możliwość obejrzenia kryształów z kolekcji pana profesora. Oczywiście z wyjaśnieniami. 

piryty 

ametysty, a między nimi figurka z obsydianu, który nie jest kryształem  
 
Niektórzy słuchacze chętnie dyskutowali z profesorem, który kompetentnie odpowiadał na pytania i dzielił się swoją wiedzą.

 dyskusja po wykładzie


publiczność słucha i reaguje

dyskusje w grupkach 

Jedna ze słuchaczek przypomniała (już po wykładzie), że pan profesor kilka lat temu gościł w Instytucie Katalizy i Fizykochemii Powierzchni PAN w Krakowie grupę uczniów skarżyskiego Liceum im. A. Mickiewicza, co odnotowano w klasowej kronice. 

wspomnienia 
 
Spotkanie w Jagodnem umożliwiło też uczestnikom zawarcie bliższej i trwałej znajomości z kryształami w postaci biżuterii, którą można było nabyć na niewielkim kiermaszu. 

oryginalna biżuteria (nie każda sztuka zawiera kryształy, ale sprzedawczynie wszystko wyjaśniały)
 
I tak w miłej atmosferze minął kolejny wieczór w małej wiejskiej szkole. Moim zdaniem światowo jest w tej szkole, za co dziękuję organizatorce spotkań, pani Jagodzie Rafalskiej-Kawalec.

kilka słów organizatorki na temat profesora Łasochy

i podziękowanie dla gościa
  
Zdjęcia – Teresa i ja

4 komentarze:

 1. Fajnie przekazane informacje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To zasługa prelegenta - przekazał wiedzę w sposób zrozumiały, więc można się nią dalej podzielić.

   Usuń
 2. Miałem dużo o kryształach, trochę na mareteriałozawstwie, ale w więcej na metalurgii. Bardzo ciekawe zagadnienia, choć dziś bardzo odległe od mojego zawodu. Pozostało zainteresowanie i wrażenia estetyczne.

  Czy ktoś to nagrywał? Bo czasami takie wykłady mogę znaleźć na YT.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jakoś nikomu nagrywanie nie przyszło do głowy. Mnie już moje robienie zdjęć rozpraszało, bo lubię się skupić na treści, a tu wypadało czasem coś utrwalić.

   Usuń