wtorek, 11 lipca 2017

W majątku Paderewskiego

Już od jakiegoś czasu marzyłam o tym, żeby zobaczyć dwór, który niegdyś był własnością Ignacego Paderewskiego. Jak czytałam, to jedyny zachowany dom tego wybitnego Polaka.
Gdzież się znajduje to miejsce? W Kąśnej Dolnej. Jak tam dojechać? Najlepiej z Tarnowa. No to przygotowuję się logistycznie i jadę. Niestety, przygotowanie ma lukę. Sprawdziłam dokładnie godziny zwiedzania dworu, ale nie wzięłam pod uwagę tego, że to miejsce żyje muzyką i jej popularyzacją. W wybranym przeze mnie terminie we dworze odbywały się kursy mistrzowskie i zwiedzanie było niemożliwe.
Cóż było robić? Termin wyjazdu do Tarnowa już ustalony, trzeba jechać. Ale z Kąśnej nie rezygnuję. Ostatecznie lepiej obejrzeć dwór z zewnątrz, niż nie zobaczyć go wcale.
Na początek – park. Jest bardzo rozległy (16 hektarów). Przed dworem ładne alejki wysadzane drzewami, duży staw z pomostem dla łodzi, trawniki. Urocze miejsce na spacer. Nawet o poranku. reprezentacyjna część parku przed dworem


nad stawem

Druga cześć parku w stylu angielskim, czyli mniej uładzona, również ze starymi drzewami. Gdzieś tam przepływa rzeczka Kąśnianka, na której w czasach Paderewskiego ustawiono jaz i turbinę wodną, aby mieć własny prąd we dworze. 

jedno ze starych drzew
 
Sam dwór nie jest jakoś specjalnie duży – to ładny parterowy budynek z piwnicami, usytuowany w centrum parku, z przyjemnymi widokami. Jednym słowem, wymarzone miejsce do pracy twórczej i wypoczynku. Paderewski zlecił remont jego wnętrza tak, by dostosować je do własnych potrzeb.

dwór w Kąśnej Dolnej

 fronton z portykiem
 
W pobliżu dworu znajduje się oficyna, w której obecnie działa Dom Pracy Twórczej.  

widok na dwór i oficynę

Dwór miał przynosić przychód właścicielowi i dawać pracę mieszkańcom okolicy. Zbudowano nawet gorzelnię (obecnie to przetwórnia owocowo-warzywna).

dawna gorzelnia

Dwór był własnością Mistrza w latach 1897 – 1903. Służył Paderewskiemu i jego rodzinie jako miejsce letniego wypoczynku. Został sprzedany w styczniu 1903 roku Włodzimierzowi Kodrębskiemu.
Paderewski i jego żona nie zapomnieli Kąśnej po sprzedaży majątku. Gościli tu jeszcze kilkakrotnie, byli nawet rodzicami chrzestnymi dziecka nowych właścicieli.
Obecnie dwór jest siedzibą Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, które przekształciło się z Tarnowskiego Towarzystwa Muzycznego. Dzięki działalności Towarzystwa dwór Mistrza jest centrum kultury i ośrodkiem koncertowym. Mnie się kojarzy z Centrum Rzeźby Polskiej w pałacyku Brandta w Orońsku, bo obie instytucje kultywują pamięć o artyście związanym z miejscem i jednocześnie działają na rzecz rozwoju sztuki (muzyki czy rzeźby).

 budynek Letniej Sceny Koncertowej

Nie udało mi się zobaczyć wnętrz dworu w Kąśnej Dolnej, ale przynajmniej miałam możliwość obejrzenia miejsc, gdzie spędzał letnie miesiące Ignacy Jan Paderewski. No i jego samego można tu też spotkać – oczywiście w formie popiersi, które ustawiono w parku.

popiersie ufundowane w 45 rocznicę śmierci Paderewskiego (autorem rzeźby jest Stefan Niedorezo)

jubileuszowa płaskorzeźba na ścianie dworu 

popiersie, ktorego autorem jest chiński rzeźbiarz Yuan Xikun 
 
Jest jeszcze jedno miejsce w pobliżu, które Mistrz podobno bardzo lubił. Udajemy się tam niezwłocznie, a opis niebawem.

Więcej informacji o dworze, jego historii i teraźniejszości znajdziecie na stronie Centrum Paderewskiego – tu link.

Zdjęcia – Edek i ja

13 komentarzy:

 1. Miejsce zadbane i dobrze utrzymane, w sam raz do spacerów :) Szkoda że nie udało wam się obejrzeć wnętrz , jest tam jakaś wystawa dotycząca Paderewskiego?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odtworzono tam wnętrza mieszkalne - salonik, sypialnię, gabinet i jeszcze kilka. Wśród mebli są nawet takie, które rzeczywiście należały do Paderewskiego, ale większość to meble z epoki, które mają oddać charakter oryginalnych wnętrz.

   Usuń
 2. Fascynujące miejsce... :)

  OdpowiedzUsuń
 3. No tak... Zmilczę żeby nie psuć niespodzianki. Tereny jak zapewne się domyślasz znam świetnie.

  Zatem tylko o Paderewskim. Z trzech ojców polskiej niepodległości, jeszcze Piłsudski i Dmowski, on chyba zrobił... najwięcej, a w powszechnej świadomości jako wybitny dyplomata znany jest najmniej. Choć u mnie i tak zawsze budzi uśmiech, gdy przypomnę sobie zdarzenie z czasów gdy był premierem i ministrem spraw zagranicznych. Otóż prowadził właśnje bardzo poważne rozmowy, gdy do salonu wtargnęła jego małżonka ze słowami "Ignaś! Przeproś panów, pora na twoje ziółka!" ;)

  Ps. te okolice przyciągają muzyków... niedaleko jest posiadłość innego znanego (współczesnego) muzyka. To taka zagadka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miła ciekawostka. Ja nigdy o swoich ziółkach nie pamiętam. Dlatego moje pytanie w tej dziedzinie brzmi "Pilimy dzisiaj, czy nie pilismy?" I trzeba podrepatać do kubeczka.
   A tego wspólczesnego muzyka poszukam.
   No i mam nadzieję, że zajrzysz do Kąśnej i zaprezentujesz wnętrza. Niech i ja je zobaczę.

   Usuń
  2. Z tym muzykiem to łatwe. Nie wiedziałam, że Lusławice leżą w powiecie tarnowskim. Taka gapa ze mnie.

   Usuń
  3. Ha!!! Lusławice owszem ale...
   Bliżej jest dom kogoś (znaczy mam nadzieję że odbudował go po pożarze) innego... Znane nazwisko w światku filmowym i też na P...

   Usuń
  4. Rozumiem, o Jamną chodzi.
   W naszym województwie mamy dom znaj kompozytorki, który spłonął w dramatycznych okolicznościach podczas srogich mrozów kilka lat temu.

   Usuń
  5. A naszą znaną kompozytorkę rozszyfrowałeś? Mieszka w okolicach Końskich.
   W poprzednim komentarzu napisałam "znaj" zamiast "znanej", czuję tu robotę komputera, który coś sobie sam poprawił.

   Usuń
 4. A któż nie zna "Małgośki"?
  Choć akurat o tym ze kompozytorka mieszka właśnie tam nie wiedziałem, tyle że miałem łatwiej bo kompozytorek jest jednak znacznie mniej niż kompozytorów.
  Za to zapomniałem pisowni nazwiska i musiałem kombinować "na około"

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystko się zgadza, a miejscowość nosi wdzięczną nazwę Kwas. Byliśmy tam w czasach przed blogiem.

   Usuń