czwartek, 20 czerwca 2019

Popołudniowy spacer po Konstancji

Czasu na zwiedzanie nie było dużo, lekkie zmęczenie po zwiedzaniu wyspy Mainau też się dawało odczuć, pogoda była tak zmienna, że aż denerwująca – słońce, chmury, deszcz i zimno. W tej sytuacji zmieniłam moje typowe przyzwyczajenia turystyczne – zamiast iść na całość, wybrałam spokojne przejście po starówce na zasadzie „cokolwiek zobaczę, to nie będzie wszystko, ale i tak więcej niż do tej pory widziałam”. Z tym nastawieniem wysiadamy z autobusu i ruszamy na poszukiwanie restauracyjki, gdzie się spokojnie odpocznie przed zwiedzaniem.
A potem tak się jakoś włóczymy po mieście, które jest odrobinę podobne do szwajcarskich miast, ale jednak zdecydowanie inne.  

 słup majowy w centrum starówki

Spotykamy i tu domy z malowanymi fasadami. Oto kamienica „Pod Złotym Lwem”. To średniowieczna pięciokondygnacyjna wieża mieszkalna z dekoracją malarską na fasadzie pochodząca z roku 1580. Znajdziemy tu ładne wzory kwiatowe, owoce oraz postaci ludzkie. 

"Pod Złotym Lwem"
 
Ciekawa jest kamienica o nazwie „Wysoki Dom”. To gotycka kamienica z 13. wieku, ale malowidła na niej powstały w 20. wieku i nawiązują do historii kamienicy stojącej przy targu rybnym. Stąd sceny targowe oraz orszak ślubny córki margrafa Fryderyka Brandenburskiego.  

fragment ślubnego orszaku na fasadzie kamienicy
 
Obejrzyjmy kamienicę o nazwie „Pod Wysokim Portem”, która sąsiaduje z hotelem „Barbarossa”. Malowidła na frontonie kamienicy pochodzą z początku 19. wieku i są poświęcone wydarzeniom soboru w Konstancji, w tej bowiem kamienicy zatrzymało się na czas soboru wielu znamienitych gości.

kamienica "zum Hohen Hafen" 

wydarzenia w kamienicy w czasie soboru
 
Zaś sam Barbarossa jest uwieczniony wraz z innymi ważnymi postaciami na frontonie ratusza. I znów podobna historia – ratusz jest zabytkiem z czasów renesansu, a malowidła pochodzą z roku 1864.  


freski ratusza
 
I jeszcze jedna zupełnie inna kamienica. To osiemnastowieczny „Dom pod Wilkiem” z efektowną rokokową dekoracją. Właściwie na przykładzie dekoracji wokół okien tej kamienicy można pokazać, jak wyglądają typowe ozdoby nazywane rocaille, od których to wywodzi się nazwa stylu. 

 kamienica "zum Wolf" - wilk namalowany na fresku nad oknem drugim z prawej
 
No to może teraz zajrzyjmy do któregoś z kościołów Konstancji?
Najbardziej widoczna z daleka jest dawna gotycka katedra pod wezwaniem NMP. O zrobieniu zdjęcia tak potężnego obiektu w całości nie ma co marzyć z pozycji pieszego w ciasnej uliczce. Stąd też zamiast obiektu pokażę jego drzwi wejściowe. 

jedne z pary bogato zdobionych drzwi w zachodnim portalu katedry

pocałunek Judasza
 
Wnętrze robi wrażenie swym ogromem. Poza tym da się zauważyć mieszankę stylów, bo i gotyk, i barok, i klasycyzm. A w podziemiach prawdziwe perełki  w krypcie i kaplicach. Szczególnie cenne są 4 okrągłe złocone płyty średniowieczne, które powstały około roku 1000.

nawa główna katedry

siedząca Madonna - dzieło nieznanego mistrza, powstała ok. roku 1260

krypta

napis sugeruje, że mamy do czynienia z relikwiarzem św. Pelagiusza, ale podobno nie jest to do końca pewne 

 pozłacana płyta przedstawiająca św. Konrada 
  
Katedra ma też wieżę, z której można podziwiać widok na miasto, ale tym razem jakoś  nie ciągnęło mnie do wspinaczki.

neogotycka wieża
 
Późną porą udało nam się skryć przed deszczem we wnętrzu kościoła Trójcy Św. Wygląda on z zewnątrz dosyć niepozornie i gdyby nie deszcz, nie zobaczyłybyśmy efektownego wnętrza tej świątyni zbudowanej w 13 wieku dla zakonu augustianów. A tu bardzo ładne barokowe stiuki i malowidła, a na ścianach nad łukami kolumn dużo starsze, bo z czasów po soborze w Konstancji, freski. 

późnogotyckie sklepienie z bogatymi ozdobami 

spojrzenie w stronę organów, na łukach piętnastowieczne malowidła  
 
Niestety, kiedy przechodziłyśmy w pobliżu kościoła św. Szczepana, nie padało. Stąd też tylko zdjęcia z zewnątrz. 

w stronę kościoła św. Szczepana 
 
Czego jeszcze brak w tej relacji? Wielu miejsc i obiektów.
Nie może jednak zabraknąć choćby dwóch fontann. Jedna z nich to dosyć zabawna fontanna poświęcona miejscowemu komikowi Karlowi Steuerowi. Przyznam, że nie słyszałam o nim nigdy, ale dzięki fontannie, ma on szansę dostać się do świadomości wielu takich osób, jak ja.

Karl Steuer i jego fontanna

Inna fontanna (Kaiserbrunnen –  fontanna cesarska) z kolei jest zamkniętą w rzeźbach lekcją historii. Pochodząca z końca 19. wieku fontanna miała zamontowane na centralnym obelisku metalowe płyty z popiersiami 4 cesarzy. Zdjęto je na potrzeby wojska w czasie II wojny światowej i przetopiono. A w latach dziewięćdziesiątych 20. wieku zrekonstruowano fontannę, która jest oblegana z powodu zabawnych postaci z brązu autorstwa Gernota Rumpfa, które nawiązują do historii miasta.

fontanna cesarska

nawiązanie do historii soboru - paw z trzema głowami w papieskich tiarach, symbol sporu o to, który z trzech papieży jest uznawany za prawdziwego 

króliki - mieszkańcy jeziora

dokument traktatu pokojowego z Konstancji z roku 1183
 
Na zakończenie spaceru zajrzyjmy jeszcze na chwilę nad Jezioro Bodeńskie, gdzie znajduje się symbol miasta – olbrzymia postać kobieca z betonu (12 ton żywej wagi), która nieśpiesznie obraca się na swoim postumencie. To Imperia, dzieło rzeźbiarza Petera Lenka, ustawiona w porcie w roku 1993. Kobieta jest niewątpliwie kurtyzaną, a dłoniach trzyma dwie pokraczne nagie męskie postaci. Jedna z nich odziana jest w cesarską koronę, druga w papieską tiarę. Wszyscy dopatrują się tu postaci cesarza Zygmunta i papieża Marcina V, ale sam autor odżegnuje się od takiego prostego odczytywania jego intencji. To podobno postaci oszustów sięgających po władzę świecką lub kościelną.  


Imperia

 w porcie
 
Jeśli stanąć tyłem do Imperii, to ma się po prawej stronie ładny park. Gdyby nie padało… A tak to tylko zauważamy pomnik wystawiony jednemu ze znakomitych synów miasta Ferdinandowi von Zeppelinowi. Ten urodzony w Konstancji w roku 1838 generał był konstruktorem słynnego sterowca. W pobliskim Friedrichshafen znajduje się muzeum Zeppelina, zapewne warto je odwiedzić, ale ja się tam nie wybrałam.

 postać wieńcząca kolumnę pomnika Zeppelina 

a w mieście inna forma upamiętnienia wynalazcy - hotel Zeppelin

Jeszcze tylko rzut oka na okazały budynek na nabrzeżu. To czternastowieczny magazyn i hala targowa, który z powodu ważnego wydarzenia, jakie miało w nim miejsce, nosi nazwę „Konzilgebäude”, czyli „budynek konklawe”. W nim miało miejsce konklawe w czasie soboru w Konstancji, podczas którego wybrano papieża Marcina V, co zakończyło wielką schizmę zachodnią. 

 budynek konklawe w Konstancji

jedna z wieżyczek
 
I w tym miejscu zakończmy nasz spacer. Inne warte zwiedzenia miejsca w Konstancji zostawiamy na bliżej nieokreśloną przyszłość.

Zdjęcia – Kasia i ja

8 komentarzy:

 1. Faktycznie byłaś... piękna fotorelacja i są elementy o których pisałem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No, byłam.
   Na razie robię przerwę w relacjach zagranicznych, pora wracać na nasze trasy.

   Usuń
 2. Jejuuu ale ładnie i ciekawie!

  OdpowiedzUsuń
 3. Już myślałem, że będąc w Dreźnie rok temu i widząc Orszak Książęcy, nic nie przebije tych fresków, ale te są po prostu przepiękne. Śliczne miejsce!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Orszak jest po prostu większy - jedna ściana, a tu freski w wielu miejscach. Różne są. Ja bym nie porównywała, bo i technika też różna; mogą się podobać i te i tamte.

   Usuń
 4. Konstancja to piękne imię i miasto jest piękne. A tam Husa spalili. Czy paw i ladacznica świadczą o dystansie współczesnych do prawa do rządu dusz? Oby.
  Na stronie Lichenia w FAQ "odpust zupełny" jest między "noclegi" i "parkingi".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O Husie wiem, jest w Konstancji nawet kamień upamiętniający miejsce, gdzie stał stos, ale dnia nie starczyło, żeby się tam dowlec. To, zdaje się, niedaleko od dworca, ale dla mnie był to trzeci dzień intensywnego zwiedzania i miałam dosyć. Hus padł ofiarą tego podejścia.
   Moim zdaniem rzeźby na fontannie chyba świadczą o pewnym deystansie. Chociaż interpretacja zawsze jest zależna od sposobu patrzenia widza.

   Usuń