wtorek, 24 listopada 2015

Krynica-Zdrój – sakralnie


Podczas spacerów po Krynicy-Zdrój miałam możliwość obejrzenia kilku niebrzydkich obiektów sakralnych. Nie mogę napisać kościołów, bo to świątynie nie tylko katolickie. Wiem, że są i protestanckie, ale nie trafiłam do nich.  
Na początek chciałabym pokazać najstarszy kościół zdrojowy – to drewniany, kryty gontem kościółek Przemienienia Pańskiego, który zbudowano w roku 1863 na zboczu Góry Parkowej w pobliżu Deptaka. Przy kościółku znajduje się ciekawy drewniany krzyż upamiętniający zwycięstwo w bitwie pod Grunwaldem.


stary kościółek zdrojowy w parku

tak zwany krzyż grunwaldzki
 
W późniejszych latach powstał większy kościół zdrojowy pod wezwaniem Najświętszej Maryi Pany Wniebowziętej. Ten znajduje się przy skrzyżowaniu najważniejszych krynickich ulic – Piłsudskiego i Pułaskiego. Bardzo go lubię – jest stale otwarty, przyjazny ludziom. Projektantem tego kościoła był architekt Jan Zawiejski.

kościół zdrojowy


krzyż na kościelnej ścianie  

 ołtarz główny


figury przy kościele
 
Kolejne kościoły są nowe, jeden nawet bardzo nowoczesny. Może wśród kuracjuszy niezbyt popularne, bo oddalone od centrum, ale warto je zauważyć. 

nowoczesna bryła kościoła p.w. św. Antoniego Padewskiego 

 ten sam kościół w wersji zimowej

kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa (najmłodsza parafia w Krynicy-Zdroju)


kościół p.w. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy
  
Szczególne wrażenie zrobiła na mnie greckokatolicka Cerkiew Objawienia Pańskiego. Kiedy się jedzie z Krynicy, z daleka widać błyszczące w słońcu kopuły na jej wieżyczkach – niezapomniany widok. Zwłaszcza, że akurat teraz cerkiew przechodzi remont i kopuły mają nowe pokrycie miedzią.
Warto dodać, że ten budynek jest wykorzystywany jednocześnie jako kościół katolicki p.w. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i kościół parafii bizantyjsko – ukraińskiej ŚŚ Apostołów Piotra i Pawła.


  cerkiew greckokatolicka


ta sama cerkiew na obrazku namalowanym przez Nikifora w latach 50. XX wieku

 stare i nowe

dzwonnica

krzyż upamiętniający 1025 rocznicę Chrztu Rusi   
 
Mały pieszy spacer – i docieramy do ulicy Cmentarnej, a tam Stary Cmentarz i niewielka kaplica cmentarna. Nie udało mi się nigdzie znaleźć informacji na jej temat. 

kaplica cmentarna

Przy ulicy Cmentarnej znajduje  się także cerkiew prawosławna pod wezwaniem Równego Apostołom Księcia Włodzimierza. Wybudowano ją w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Jej dziewięć kopuł symbolizuje 9 chórów anielskich. 

krynicka cerkiew prawosławna

ikonostas

 tablica w przedsionku cerkwi
 
To oczywiście daleko nie wszystko, co można opowiedzieć o tych obiektach, ale nie jest moim celem zanudzanie. Jeśli chcecie doczytać więcej, polecam oficjalne strony Krynicy (link 1 i link 2)

Zdjęcia – Terenia, Edek, Janusz i ja

2 komentarze:

  1. Ciekawa relacja... kościołów jest tam dostatek.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przy pomocy koleżeńskiej udało się wszystkie pokazać. Dziękuję.

      Usuń