piątek, 22 stycznia 2016

Mimo niesprzyjających warunków

W lokalnej prasie znalazłam informację o powstaniu w Kielcach na Skałce Geologów w rezerwacie Kadzielnia kolejnego sztucznego lodospadu. Jego twórcami są członkowie Świętokrzyskiego Klubu Alpinistycznego. Pierwszy taki lodospad stworzono w roku 2012.
Żeby takie dzieło powstało potrzebni są zapaleńcy, którzy je zrealizują, pomoc ze strony gospodarza terenu – kieleckiego Geoparku, odpowiedni sprzęt, no i oczywiście mróz. Lodospad za każdym razem wygląda inaczej. Przeczytałam, że w tym roku ma wysokość 30 metrów, a wszerz może się mocno rozrastać, jeśli zima będzie mroźna Lód jest tu kolorowy, bo spływająca woda wypłukuje glinę i ta nadaje mu rdzawe zabarwienie.
Do czego służy taki lodospad? Dla mnie w pierwszej kolejności do ładnego wyglądania. A dla miłośników alpinizmu to doskonała ścianka wspinaczkowa (podobno w tym roku szczególnie atrakcyjna).
Skoro mamy taką ciekawostkę w pobliżu, wypada ją pokazać na blogu. I dlatego nasz specjalny wysłannik udał się na Kadzielnię, żeby zrobić zdjęcia. Niestety, trafił na śnieżycę. Ale skoro taka pogoda nie powstrzymała alpinistów przed wspinaczką, to i dla fotografa była wyzwaniem, z którym sobie poradził.
przygotowania do wspinaczki

lodowe improwizacje  
wspinaczka

Gdybyście mieli ochotę spróbować własnych sił na lodowej ścianie, zajrzyjcie najpierw na stronę Świętokrzyskiego Klubu Alpinistycznego, gdzie poznacie zasady korzystania z tej atrakcji (tu link).

Zdjęcia – Edek

2 komentarze:

  1. Fajna relacja... foty też.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Żeby tak się tam jeszcze raz wybrać w mroźny, słoneczny dzień!

      Usuń