piątek, 15 lutego 2019

Zajrzyjmy do muzeum


Tym razem wybrałam Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach.
Najbardziej chciałam obejrzeć aktualną (potrwa jeszcze do 17 marca) wystawę fotografii jednego z mistrzów Kieleckiej Szkoły Krajobrazu – Janusza Buczkowskiego. (Zainteresowanych życiem i twórczością artysty zachęcam do przeczytania wywiadu z nim zamieszczonego w periodyku "Made in Świętokrzyskie" - tu link). Na wystawie są prezentowane portrety wykonywane przez tego fotografika w latach 1958 – 1985. 

sala wystawowa - w głębi portret autora oraz plansza z informacjami o nim 

Piękne czarno-białe fotografie, a na nich ludzie z różnych zakątków świata, zatrzymani w kadrze przed laty patrzą na nas ze swojej teraźniejszości, która już przeminęła,  a jednak trwa.


portrety, a na pierwszym planie kilka wydawnictw z pracami pana Buczkowskiego 
  
Zajrzałam też do kilku sal z ekspozycją stałą muzeum. A tu skarby sprzed wieków – obiekty wykopane podczas prac archeologicznych na Ponidziu. Ich oglądanie ułatwiają tablice informacyjne, ale fotografować kamienne narzędzia bądź gliniane naczynia umieszczone za szybą niełatwo. 

widok ogólny wystawy "Pradzieje i wczesne średniowiecze Ponidzia i Wiślicy" 


eksponaty

Na zakończenie sympatyczna i bardzo kolorowa ciekawostka. To ekspozycja zbiorów podarowanych muzeum przez Sławoja Franciszka Gwiazdowskiego, zmarłego przed 10 laty kolekcjonera modeli pojazdów. 


Można tu podziwiać modele aut produkowanych od początków motoryzacji po czasy współczesne. Co ciekawe, modele wykonywano w różnej wielkości – niektóre autka to prawdziwe miniaturki, inne są dosyć duże. Oczywiście ekspozycja jest wzbogacona o tablice informacyjne.  różnorodność typów aut 

jest i model wojskowego motocykla z czasów II wojny światowej, ale mnie najbardziej rozczuli model kanistra 

Muzeum prezentuje także wystawę sztuki ludowej, ale tę zostawiam sobie na inną okazję. 

Zdjęcia mojego wyrobu.

4 komentarze:

 1. Pan Buczkowski to mistrz krajobrazu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak się okazuje nie tylko. W portretach też osiągnął mistrzostwo.

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. Owszem. Ciekawa jestem jeszcze tej ekspozycji ludowej. Na pewno tam będzie kolorowo.

   Usuń