czwartek, 17 grudnia 2020

Spacerkiem po Niecce Włoszczowskiej

Materiały do tego wpisu to kolejny prezent od kolegi Edwarda, który prosił, żeby na wstępie wyjaśnić, co to jest ta Niecka Włoszczowska. Proszę bardzo, oto cytat z jego informacji:
Mezoregion zwany Niecką Włoszczowską znajduje się na południowo-zachodnich krańcach województwa świętokrzyskiego. Przypadła nam część wschodnia owej niecki. Pokrywają ją czwartorzędowe piaski przewiane w wydmy. 
 
poręba pod Koniecznem - pagórkowaty teren to właśnie wspomniana wydma
 
Pomiędzy nimi występują bagna i torfowiska. Część tutejszych rzek zasila Pilicę, inne zaś Nidę. 
 
mchy na bagnie
 
Po takim oto terenie spaceruje nasz niestrudzony kolega Ed, fotografuje i przesyła na blog zdjęcia z opisem. Dzięki mu za ten opis, bo skąd bym wiedziała, co zamieszczam. 
 
barwy jesieni
 
Nasz wspólny spacer zaczniemy od kompleksu stawów hodowlanych w okolicach Włoszczowy. Są one malowniczo otoczone lasami, wokół panuje cisza i spokój. Nazwy mają przyjemne – Czerwonka, Feliksówka, Ludynia, Lipno i wiele innych.
Wydaje mi się, że pochodzą od nazw wsi.
 
staw w Czerwonce
 
Jak informuje tablica w Feliksówce, po spuszczeniu wody w stawach można zobaczyć na dnie muszle małży. Znalazłam też w Internecie historię przytoczoną przez znajomego krajoznawcę, Maćka J., że i pozostałości zabudowań dawnej wsi Feliksówka mogą być zauważalne. 
 


stawy Feliksówka

Przez stawy przepływa niewielka rzeczka – Czarna Struga. Jest ona dopływem Czarnej Włoszczowskiej, która to wpada do Pilicy. W okolicach Rząbca Czarna Struga tworzy przyjemne dla oka rozlewiska. 
 

rozlewiska Czarnej Strugi pod Rząbcem

Na zakończenie spaceru przejdźmy spokojnym krokiem przez leśne ścieżki.
 
droga do ambony myśliwskiej
 
śródleśna kapliczka 

zrośnięte sosy dziwacznie zostawione na powolne usychanie

tak wyglądały 3 lata temu
 

Spotkamy tam nie tylko ciekawe drzewa. Zimą 1863 roku owe lasy służyły osłoną oddziałom generała Langiewicza, które tędy przedzierały się w stronę Szczekocin po bitwie pod Małogoszczem. Miejsce postoju oddziału w okolicy leśniczówki Poraj upamiętnia grupa kapliczek i stosowna tabliczka. 
 
upamiętnienie miejsca pobytu oddziału generała Langiewicza w dniu 27 lutego 1863 r. (tabliczka znajduje się u podstawy krzyża)
 
Na dziś to koniec spaceru. 
Mam nadzieję, że c.d.n.….
 
Zdjęcia – Edek

3 komentarze:

 1. Jedno ze zdjęć stawu Feliksówka, stwarza wrażenie, jak gdyby ktoś z dzieckiem stąpał po .... wodzie.
  Wiesiek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyjrzałam się dokładniej - masz rację. Tak się ułożyły zeschnięte liście.

   Usuń