poniedziałek, 26 stycznia 2015

Kierz Niedźwiedzi - uzupełnienie poprzedniego wpisu

Niesłusznie opisałam wczoraj mogiłę powstańczą w Kierzu Niedźwiedzim jako pozbawioną informacji. Dziś posypuję głowę popiołem - na mogile znajduje się bardzo porządna tablica. Jest ona kopią oryginalnej mosiężnej płyty z roku 1918, kiedy to na mogile ustawiono obecny krzyż i położono płytę pamiątkową. Została ona w późniejszych latach skradziona.  
Ze strony Urzędu Gminy Skarżysko Kościelne dowiedziałam się, że  w parowozowni w Skarżysku-Kamiennej odnaleziono matrycę starej płyty i dzięki staraniom wnuka powstańca - pana Kazimierza Sobolewskiego - wykonano kopię. Tablica ta została uroczyście poświęcona 12 listopada 1995 roku.
Niestety, nadal nie można z całą pewnością ustalić, kto jet tam pochowany.  Podobno jest to mogiła jednego lub kilku powstańców. Zginęli oni, gdy grupa powstańców po nieudanym napadzie na Szydłowiec w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku przemieszczała się w kierunku Wąchocka. 
Inną wersję historii sugeruje Wikipedia, gdzie podają, że w mogile mogą być pochowani powstańcy, którzy zginęli w bitwie pod Gadką 29 kwietnia 1863 roku.  Oddziałami powstańczymi dowodził wtedy kapitan Michalski.


Na moje usprawiedliwienie dodam, że płyty nie widzieliśmy, bo zasłoniły ją liczne wiązanki kwiatów złożone podczas gminnych obchodów 152. rocznicy wybuchu powstania styczniowego, które miały miejsce 24 stycznia. 

prezentacja pocztów sztandarowych podczas uroczystości

 salut armatni

 kwiaty i znicze na mogile - dowód pamięci mieszkańców gminy 

Autorem zdjęć i informacji ze strony UG jest pan Jacenty Kita. 
Za udostępnienie dziękuję Sekretarzowi Gminy, pani Monice Mączyńskiej.

2 komentarze:

  1. Czyżby Pani Monika była taka czujna? - brawo.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pani Monika zamieściła niezależnie ode mnie zdjęcia z gminnych uroczystości, a ja zauważyłam jej informacje i postanowiłam z własnej inicjatywy (a za jej zgodą) naprawić błąd.

      Usuń