środa, 23 stycznia 2019

Z Wąchocka przez Polanę Langiewicza i Wykus


Ostatnia dekada stycznia to doskonały czas, by przypomnieć o powstaniu styczniowym. A najlepsze miejsce do takich wspomnień to, oczywiście, Wąchock, gdzie w pierwszych dniach powstania stacjonował generał Marian Langiewicz.  
Tak więc tradycyjnie nasza grupka zagląda do Wąchocka, zatrzymuje się na chwilę przed budynkiem dawnego zajazdu, w którym mieściła się kwatera generała.  
 
kwiaty i znicze przed tablicą upamiętniającą wybuch powstania w ufundowaną w jego 150. rocznicę 

żeliwna tablica na dawnej kwaterze gen. Langiewicza już prawie nieczytelna
 
Dalej Janek prowadzi leśnymi drogami niebieskiego szlaku do tak zwanej Polany Langiewicza, gdzie mógł się znajdować obóz powstańców.Mała przerwa na polanie pozwala zauważyć nie tylko tablice pamiątkowe, ale też i pamięć o powstaniu. Kilka dni temu składano tu kwiaty i zapalono znicze.

 pomnikowa sosna na polanie


kamień i tablica pamiątkowa

Dalej panowie wędrują szlakiem na polanę Wykus. Po drodze spotykają partyzanckie mogiły i znów wspominają historię tych miejsc. tych mogił na blogu jeszcze nie pokazywałam, o historii bitwy nie piszę, bo już niejednokrotnie przy okazji wycieczek w te okolice była wspominana 

kapliczka na polanie Wykus - miejsce pamięci o majorze "Ponurym" i jego żołnierzach  

Lubianka pod lodem
 
Z Wykusu maszerują zielonym szlakiem w stronę Mostek. Zobaczcie, jakie drogi przyszło im pokonywać. Dodam, że ślisko było.


na zielonym szlaku
 
Przez Mostki przechodzą znana nam od lat drogą nad zalewem, a potem przez wieś i przez mostek nad malowniczą Żarnówką.

 nad zalewem w Mostkach nieśmiało przebija się słońce 

Żarnówka

Pomiar trasy wykazał 20,3 kilometra. Nieźle, jak na niełatwe warunki marszu.
I na zakończenie kącik autorki bloga, która w ramach rekonwalescencji wybrała się na mały spacer nad skarżyski zalew Bernatka.

 zalew Bernatka w okowach lodu (na wszelki wypadek wolałam nie sprawdzać grubości pokrywy lodowej, nie wyglądała solidnie)

Zdjęcia – Janek i ja

8 komentarzy:

 1. Kilometraż znaczny ale było warto.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zawsze się zastanawiałem wędrując po Górach Świętokrzyskich: jak to jest z tą służbą leśną? Skala dewastacji terenu przy zrywce jest często porażająca i żadnych prac, przynajmniej częściowo likwidujących zniszczenia. Pamiętam swoje problemy pod Szczytniakiem, eh. No ale pewnie liczy się forsa a problemy nielicznych turystów... Pozdrawiam, życzę szybkiego powrotu na szlaki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja kilkakrotnie próbowałam rozmawiać z przedstawicielami służby leśnej. Mówią prawie to samo - las trzeba traktować jak ogródek działkowy. Co wyrośnie, powinno być usunięte, żeby można było posadzić nowe. Rozjeżdżone? Ależ po terenie wyrębu nie wolno chodzić. Niebezpiecznie jest.

   Usuń
  2. Wiecie - to zależy od człowieka. Jak kiedyś przyjedziecie to przedstawię Wam leśnika z Jastrzębiej i aż się zdziwicie jak bardzo zadbane są tam lasy - zero zniszczeń a wycina się tyle samo co gdzie indziej a i teren ciężki.

   Usuń
  3. No to się pochwalę, że ja też mam znajomego leśnika, który jest bardzo mądrym gospodarzem lasu. Jak marudziłam, że wycieli, to pokazał, gdzie dosadzili, opowiedział, ile lat mają drzewa, które widzimy, po czym poznać, że jakieś drzewo chore, jak rozsądnie dbać o las. Różni są leśnicy, bo i ludzie różni.
   Ale ogólnie rzecz biorąc w naszych lasach świętokrzyskich dużo tną.

   Usuń
 3. Na fejsie jest profil wokół Wykusu poswięciny pamięci o Ponurym i jego żołnierzach.
  A miejsca zacne i sam bym tam chętnie się wybrał.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Znam ten profil, czasem zaglądam.
   Wybierz się, warto.

   Usuń