sobota, 25 listopada 2017

Na oczach mi się kładzie ta ziemia uroczna *

O jakiej ziemi pisał i śnił poeta? O tej, która „garbata od gór łysych, leśna i obłoczna uśmiecha się jak stary, zamyślony człowiek”*.
Uśmiechała się do nas ta ziemia przez cały piątkowy wieczór z fotografii, wierszy i opisów.

widok z wieży klasztoru na Świętym Krzyżu na Pasmo Jeleniowskie 

Przywołali ją do Muzeum Pamiątek Regionalnych w Jagodnem po raz kolejny niezwykli ludzie. Okazja była godna – świętowano 10 lat cyklu Spotkań z Niezwykłymi Ludźmi.
Niezwykłe gospodynie wieczoru – pani Jadwiga Rafalska-Kawalec – niestrudzona organizatorka tych spotkań i pani Beata Stefańska – dyrektor szkoły w Jagodnem zadbały o odświętną oprawę uroczystości, foldery reklamujące region, przyjmowały gratulacje z powodu jubileuszu i podziękowania za pracę. Same też złożyły podziękowania wszystkim, którzy przez lata wspierali ich działania, uczestniczyli w spotkaniach, dzielili się swoimi pasjami, twórczością, wiedzą.

panie Beata Stefańska i Jadwiga Rafalska-Kawalec


podziękowania od władz gminy
 
Niezwykle szarmancki prowadzący – Sebastian Dróżdż (uczeń tej szkoły) dbał o przebieg wieczoru i przedstawiał zaproszonych gości. 

prowadzący 

W temat wieczoru wprowadziła pani Kazimiera Marlica – poetka i artystka rękodzieła z Tychowa Nowego, która recytowała swój pełen uczucia wiersz „Kochana Ziemia Świętokrzyska”.

pani Marlica 
 
Potem ja miałam niezwykłą przyjemność opowiedzieć o moim, a właściwie naszym, wędrowaniu szlakami świętokrzyskimi. Wybrałam garść zdjęć ilustrujących „świętokrzyskie, niebieskie pagóry”* i opowiedziałam o naszych z nimi spotkaniach na szlaku. Trasa, którą zaproponowałam uczestnikom wieczoru, to Główny Szlak Świętokrzyski im. Edmunda Massalskiego. „Przeszliśmy” wspólnie po górach, zajrzeli w ciekawe miejsca – znane i mniej znane, ale warte obejrzenia. 


 moja prezentacja

Dla mnie i dla obecnych na sali przyjaciół z naszej grupki włóczęgów była to równocześnie wyprawa do świata wspomnień, wspólnych tras i przeżyć, które ożywały za sprawą zdjęć. Cieszę się, że mogliśmy odbyć wspólnie i taką nietypową wędrówkę. 


widownia, a wśród niej przyjaciele
 
Dopełnieniem tematu był przekaz redaktora Janusza Kędrackiego prowadzącego od lat rubrykę „Odkrywamy Świętokrzyskie” w „Gazecie Wyborczej”. Prezentowane przez niego zdjęcia fotografów gazety i własne zabrzmiały jak „odwieczna, nieodmienna tej ziemi wymowa”*. Dzięki nim poznaliśmy mało znane fakty z historii  regionu. Waza z Bronocic z prehistorycznym pojazdem kołowym, kurhany, stare kościoły, widok na Tatry czy wciągające bagno na jeziorze Żabieniec koło Łopuszna były dla wielu słuchaczy i dla mnie dużym zaskoczeniem i inspiracją do kolejnych wycieczek.   
Spotkaniu towarzyszyła wystawa "Odkrywamy Świetokrzyskie" autorstwa panów  Janusza Kędrackiego i Jarosława Kubalskiego.

 redaktor Kędracki

jedna z prezentowanych na wystawie fotografii - nietrudno rozpoznać pokazywany już na blogu kościół w Mnichowie


podziękowania dla prelegentów

Jak na jubileusz przystało świętowaliśmy jedząc pyszny tort. 

jubileuszowy tort


 
A potem, jak zwykle w Jagodnem, można było wybierać i przebierać w ofercie kiermaszu świątecznego. Mnie najbardziej zauroczyły lniane bombki pani Kazimiery. na kiermaszu
 
Po spotkaniu można było porozmawiać z jego uczestnikami i jeden z rozmówców, pan Jacek Kwiecień ze skarżyskiego klubu „Wiklina”,  zwrócił moją uwagę na krzemienną siekierkę znalezioną na polu w okolicy Jagodnego. Pan Kwiecień odkrył zachowane w kamieniach ślady dinozaurów czy odciśnięte gałązki roślin – dendryty znalezione podczas budowy drogi w okolicy Osełkowa. Te odkrycia są udokumentowane na wystawie w Muzeum Pamiątek Regionalnych. 

krzemienny toporek

Wielu gości wieczoru korzystało także z publikacji zgromadzonych na stoisku promocyjnym o regionie świętokrzyskim. Te materiały przekazały liczne instytucje: Departament Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego,  władze Starostwa Powiatowego w Kielcach, Starostwa Powiatowego w Starachowicach i Urzędu Gminy w Mircu.

materiały promocyjne wyeksponowane przy ekranie

I tak minął jubileuszowy wieczór w Jagodnem. Pora zbierać siły na kolejne lata podobnych spotkań.

*Jan Gajzler „Ziemia uroczna”

Zdjęcia – Elżbieta Jach z grupy literackiej „Wiklina”, Teresa, Edek i ja

4 komentarze:

  1. Brawo pani Aniu... to dobry kierunek. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Wspaniale! Mało co cieszy tak bardzo jak grupa kochających swoją ziemię ludzi. Kwintesencja krajoznawstwa! Do tego jeszcze ten oldskulowy anturaż...

    OdpowiedzUsuń