czwartek, 15 czerwca 2023

Jest takie miejsce w Jagodnem

To nowe miejsce, ale powstałe z szacunku dla przeszłości i tradycji. Tchnie umiłowaniem tego, jak żyli przodkowie, co zostawili potomkom. Jednocześnie wyciąga dłoń ku tym, którzy kroczą ku przyszłości i zachęca ich do spojrzenia za siebie, skorzystania z doświadczenia przodków.
 
historia rodziny, miejscowości, kraju

Tym miejscem jest Ojczysty Zakątek w gospodarstwie ogrodniczym pani Anny Kawalec w Jagodnem. Otwarto go w ostatnich dniach kwietnia. Wtedy też goście Zakątka mogli zwiedzić jego wnętrze.
Zacznijmy od obejrzenia  etnograficznej wystawy w głównej sali. Zgromadzono tam dawne sprzęty codziennego użytku, stroje, święte obrazy, które dawnymi czasy zdobiły izby i strzegły ich mieszkańców.
 

tu można sobie wyobrazić wiejską codzienność

Na stryszku gospodarze Zakątka przygotowali „Zacisze Wytchnienia”, gdzie gość może przysiąść na chwilę, przejrzeć tomik poezji z dedykacją autora, zachwycić się kolekcją szydełkowych serwetek czy przypomnieć sobie lale, jakie miał, a może tylko o nich marzył w dzieciństwie.
 
chwila rozmowy

I dzieci mają tu swój kącik. Wystarczy, że zajrzą do sali „Kraina Dziecięcej Radości” i już znajdą mnóstwo gier, zabawek, przytulanek. Mogą rysować, urządzać teatrzyk i rozwijać wyobraźnię, jak tylko im się podoba.
 
która dziewczynka oprze się zabawie takimi lalkami (oczywiście najlepiej gałgankowymi)?

Jest jeszcze jedna sala. Kiedy do niej zajrzałam, stanęłam jak wryta. Dopiero po chwili zrozumiałam, że nie przeniesiono mnie do przeszłości, to przeszłość zawitała do nas. To "Wspomnienie roku 1863” pełen pamiątek patriotycznych związanych z okresem powstania styczniowego. Te pamiątki, które tak realistycznie wyglądają, to w większości przygotowane własnoręcznie przez panią Jadwigę Rafalską-Kawalec kopie strojów czy ozdób.
 

nawiązanie do powstańczej historii

stroje lalek to "czarny protest" przypominają suknie dam z czasów żałoby narodowej w latach 1861 - 1866

Wychodzi się z tego miejsca z głową pełną wrażeń i postanowieniem, że trzeba tam koniecznie zajrzeć jeszcze raz, bo na pewno nie widziało się wszystkiego.
No i wyobraźcie sobie, że opiekunka Zakątka, pani Jadwiga Rafalska-Kawalec, przygotowuje dla gości kolejne ciekawostki. 10 czerwca w Zakątku gościli ciekawi ludzie – odbywał się niewielki kiermasz wyrobów miejscowych producentów, wystawa historycznych eksponatów z kolekcji pana Grzegorza Bernaciaka, kustosza Izby Tradycji i Dziedzictwa Kulturowego Gminy Brody i do tego ja wystąpiłam z pogadanką na temat „Powstańcze echa”.
 
plakat rocznicowy

militaria ze zbiorów pana Bernaciaka

moja pogadanka

słuchacze

Tak to można w Jagodnem spędzić przyjemne i pouczające sobotnie popołudnie. Na pewno jeszcze nie raz będzie można tam zajrzeć.
 
Zdjęcia – Teresa i ja

2 komentarze:

  1. Ciekawe miejsce... pogadanka - dobra robota ! :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Miejsce bardzo ciekawe. Pogadankę przygotowałam z prezentacją zdjęć, ale najtrudniej było wystać w butach na obcasach, bo człowiek przywykł do turystycznego obuwia. :)

      Usuń