poniedziałek, 29 lipca 2024

Małe muzeum przy Palcu Alberta w Dreźnie


Sam plac jest dosyć znany. Głównie za sprawą dwóch efektownych fontann. To „Spokojne wody” i „Wzburzone fale”. Obie zaprojektował pod koniec 19. wieku Robert Diez. 

 
fontanna "Spokojne wody"
 
detal

"Wzburzone fale" (po wojnie na jej miejscu stał pomnik wdzięczności armii radzieckiej)

detal

Jest też w innym miejscu tego placu trzecia, mniej znana fontanna, a właściwie studnia artezyjska zwieńczona efektownym monopterem. Miała ona służyć jako źródło wody pitnej dla dzielnicy Drezna Neustadt. Za mało tej wody było i studnia nie spełniła swego zadania, ale nadal stoi przy placu. 
 
zwieńczenie studni artezyjskiej
 
W pobliżu studni znajduje się skromny pomniczek, którego, co przyznaję z zawstydzeniem, nie zauważyłam, choć przechodziłam tamtędy kilka razy. Jest niewielki – ot, sterta książek, filiżanka, kapelusz. Jego autorem jest Wolf-Eike Kuntsche. To pomnik niemieckiego pisarza Ericha Kästnera, autora takich cudownych książek dla dzieci jak „Latająca klasa”, „Emil i detektywi”, „35 maja”, „Mania czy Ania”. Tę ostatnią zna chyba każdy w jednej z niezliczonych wersji filmowych – to filmy o bliźniaczkach rozdzielonych przez rodziców w niemowlęctwie, które przypadkiem spotykają się podczas wakacji.  
 
zdjęcie zaczerpnęłam z artykułu "Drezno świętuje 125 lat
Erich Kästner" (tu link)
 
Po tym obszernym wstępie można się domyślić, do jakiego muzeum zajrzymy. Mieści się ono na rogu opisywanego tu placu w willi nazywanej „Villa Augustin” od nazwiska jej właściciela – Franza Augustina. Ów zamożny przedsiębiorca był bratem matki Ericha Kästnera. Przyszły pisarz w dzieciństwie często bywał u wujka Franza i cioci Liny. 
 
Villa Augustin
 
ogrodowa alejka na tyłach willi
 

Chłopiec lubił siadywać na parkanie otaczającym ogród willi i obserwować wydarzenia na Placu Alberta. I teraz też tam siedzi. Obserwuje i jest obserwowany przez przechodniów. Zaprasza do muzeum.
 

autorem tego oryginalnego pomnika jest Mathyas Varga 

Samo muzeum zajmuje parter willi. Można w nim poznać życie pisarza, zajrzeć do jego książek, obejrzeć zdjęcia rodzinne czy wycinki z prasowych recenzji jego twórczości. Informacje są poukrywane w kolorowych szufladkach – każdy kolor odpowiada innemu typowi informacji. Zwiedzający sam decyduje, co i w jakiej ilości chce obejrzeć czy dotknąć. Są tu i miejsca do zabawy czy lektury, komputery. To naprawdę świetne, nowoczesne muzeum otwarte w 101. rocznicę urodzin pisarza. Nie mogę zaprezentować wnętrza muzeum, bo jedynym obiektem dozwolonym do fotografowania jest portret pisarza.
 
zanim się wybierzecie do Drezna, możecie tylko tak zajrzeć do muzeum 
 
portret pisarza z holu muzeum
 

W letni dzień można przyjemnie spędzić czas w ogrodzie willi, pospacerować czy poczytać na jednej z zabawnych ławeczek. 
 


zwykle nie pokazuję takich zdjęć, ale pracownica muzeum była tak uprzejma, że zrobiła mi fotkę, no to zaprezentuję efekt jej pracy (A żebyście widzieli, jaka była zdumiona, że to nie telefonem ma fotografować, a "prawdziwym" aparatem!)

Ten wpis publikuję w roku obchodów 125. rocznicy urodzin Ericha Kästnera (urodził się 23 lutego 1899 roku w Dreźnie) i w dniu 50. rocznicy jego śmierci (zmarł 29 lipca 1974 roku w Monachium).
 
Zdjęcia – Frank Exß, pracownica muzeum, pozostałe mojego autorstwa

2 komentarze: