wtorek, 12 sierpnia 2014

Ślady historiiWszyscy zapewne zauważyli mnogość okolicznościowych tekstów poświęconych 100 rocznicy wkroczenia I Kompanii Kadrowej do Jędrzejowa, Chęcin, Kielc. I ja nie mogę pozostać obojętna na tę ważną rocznicę, ale nie chcę powtarzać tekstów gazetowych, więc krótko.
W Jędrzejowie zostaliśmy z Edem wzięci za uczestników marszu śladami „Kadrówki”, no to się zainteresowałam, czemu taki zaszczyt – i wszystko się wyjaśniło, brygada wkroczyła tu 9 sierpnia 1914 roku (co roku na początku sierpnia do miasta wkracza kolejna grupa uczestników Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej dla uczczenia kolejnej rocznicy; to i my się kojarzyliśmy z tym faktem). Jędrzejów jeszcze raz odegrał ważną rolę w historii walki o niepodległość, bo w 1915 znajdowała się tu kwatera Komendanta Legionów Polskich – Józefa Piłsudskiego. Mieściła się ona w kamienicy należącej do rodziny Przypkowskich, o czym przypomina tablica pamiątkowa na ścianie obecnego muzeum. 

muzeum w Jędrzejowie

tablica upamiętniająca pobyt  marszałka

w tym gabinecie mieściła się kwatera Komendanta Legionów Polskich 

w bibliotece Komendant grywał w szachy  
 
Inną kwaterą marszałka był Pałac Biskupów w Kielcach, teraz upamiętnia to miejsce Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego (otwarto je uroczyście 1 roku 1938, a po wojnie dopiero w 1990, sami rozumiecie, dlaczego taka przerwa).

dawny Pałac Biskupów w Kielcach
 
Zaś o wkroczeniu „Kadrówki”  do miasta 12 sierpnia 1914 r. przypomina Pomnik Czynu Legionowego usytuowany w pobliżu Wojewódzkiego Domu Kultury. Nie muszę nikomu powtarzać, że jest to rekonstrukcja przedwojennego pomnika autorstwa Jana Raszki. Żołnierze na postumencie symbolizują Królestwo Kongresowe, Śląsk, Wielkopolskę i Małopolskę. 

 Pomnik Czynu Legionowego 

kielecka "Czwórka"

Z okazji setnej rocznicy wkroczenia Kompanii Kadrowej do Kielc na Placu Wolności pojawił się pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Jego odsłonięcie przewidziano na godzinę 14 właśnie 12 sierpnia. Siłą rzeczy nie mamy niestety zdjęć, ale przy okazji nadrobimy ten brak.
Na trasach naszych wędrówek napotkaliśmy jeszcze jeden niezbyt znany ślad pobytu marszałka Piłsudskiego w naszym regionie. Otóż w październiku 1914 roku spędził on dwa dni w Bodzentynie, co upamiętnia stosowna tablica.

zwyczajny dom, a jednak ma swoją historię

tablica pamiątkowa na jego ścianie
  
Więcej informacji historycznych znajdziecie na stronach Muzeum w Jędrzejowie i Muzeum Narodowego w Kielcach. Warto zajrzeć, a może i poszukać więcej źródeł.

Zdjęcia – Edek i ja

2 komentarze:

  1. Pan Komendant - mimo,że doszedł do władzy mało konstytucyjnie to cieszy się w narodzie nadal duża estymą - a może właśnie dlatego ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No cóż, postać to złożona i zasług nie można mu odmówić, a i ciemna strona mu nieobca. Czyli - człowiek.

      Usuń