czwartek, 4 sierpnia 2016

Skały Adrszpaskie

Cóż to za niemożliwy do wymówienia tytuł? To nazwa, którą znalazłam na okładce niewielkiego przewodniczka po wymienionym obiekcie. Znajduje się on w czeskiej części Gór Stołowych w pobliżu wsi Adrspach, stąd ta nazwa.  

 
miejsce, jak widać, bardzo popularne

wybudowana  w roku 1839 "Gotycka brama", która wtedy stanowiła wejście do skalnego miasta 
 
Mamy więc do czynienia z kolejnym miejscem które swoje powstanie zawdzięcza erozji piaskowców.  Tutaj mamy do czynienia z dużą grupą skał, wokół których prowadzi wygodna ścieżka. Turyści odbywają spokojny spacer wśród wysokich skał, przewodnik wszystko im wyjaśnia, pokazuje najciekawsze formy. Skały wyłaniają się z lasu – jest pięknie.  
Oczywiście najbardziej efektowne skały mają swoje nazwy, jak „Dzban”, „Głowa Cukru”, „Kochankowie”, ale nie będę tych nazw eksponować, bo w gruncie rzeczy nie jestem pewna, która skała jaką nazwę nosi. 

te skały to Starosta i Starościna 

dla mnie to skały bez imion  
 
Ta malownicza okolica jest chętnie odwiedzana przez turystów. I to od dawna. Czesi chwalą się najsłynniejszymi gośćmi skalnego miasta.

popiersie niemieckiego poety Johanna Wolfganga Goethego wraz z tablicą upamiętniającą jego pobyt w tym miejscu 31 sierpnia 1790
 
Nie tylko skały stanowią o urodzie okolicy. Również woda ma tu wiele do pokazanie. A to w postaci malowniczego jeziorka, a to wodospadu, który jakoby na zaklęcie przewodnika spływa ze skalnej ściany.


skały i las odbijają się w wodzie zalanego kamieniołomu


skalny wodospad
  
I to z mojej strony tyle na temat Gór Stołowych (przynajmniej po tym wyjeździe – inne nie są wykluczone). W kolejnych postach „rozprawimy się” z miejską stroną okolicy. 

Zdjęcia – Andrzej, Mietek, Janek

8 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. Nie pojechałam i teraz trochę chłopakom tych zdjęć zazdroszczę.

   Usuń
 2. O w adrszpaskich nie byłem... błąd do naprawienia (tylko ciekawe kiedy?). Ciekawe co przewodnik miał do powiedzenia o geologii tego miejsca. Bo piaskowce morskie cementowane są wapiennymi osadami i zachowują się jak beton, a te z osadów rzecznych są dużo bardziej sypkie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też mam ten sam błąd do naprawienia, stąd nie wiem, co przewodnik opowiadał o piaskowcach.

   Usuń
 3. Co za kształty, istny cud natury! Lubię las, skały... Tylko tłumy czasami mi przeszkadzają ;)
  Pozdrawiam, Kasia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W pełni się z wami zgadzam. Tłumy potrafią zepsuć urok najpiękniejszego miejsca.

   Usuń