poniedziałek, 18 września 2023

Z niezwykłym człowiekiem w dworach ziemiańskich

Może pamiętacie, że w czerwcu prezentowałam interesujące miejsce w Jagodnem – to Ojczysty Zakątek w gospodarstwie ogrodniczym pani Anny Kawalec, w którym organizowana jest druga edycja Spotkań z Niezwykłymi Ludźmi. Jeśli mielibyście ochotę przypomnieć sobie tamtą opowieść, proszę – oto link do relacji.
 
w Ojczystym Zakątku
 
A teraz mamy wrześniowe popołudnie stopniowo przechodzące w wieczór. W Ojczystym Zakątku gości kolejny niezwykły człowiek – pan doktor Krzysztof Głaz – Gębura – historyk,  filolog klasyczny, antropolog kultury, autor licznych publikacji. Ale przede wszystkim doskonały gawędziarz, o czym możemy się przekonać podczas spotkania.
 


Pan doktor barwnie i z wielkim znawstwem tematu opisuje życie w ziemiańskich dworach, panujące tam zwyczaje, zmieniające się  style budowania dworów, wykształcenie ziemian, nawiązuje często do opisów dworów w naszym regionie.
 W roku 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego doktor Gębura poruszał i tematy związane z tym patriotycznym zrywem. W tym kontekście szczególnie mnie zainteresowały wątki nieoczywiste – sposoby finansowania oddziałów powstańczych, rola, jaką odgrywały kobiety opatrujące rannych, przewożące tajne materiały, a nawet broń. 
Wiatr gasił świece, robiło się coraz później i przyszło zakończyć opowieść. Ale pan doktor ma jeszcze w zanadrzu wiele pasjonujących historii. Liczę więc na kolejne spotkania.
 

Warto też poczytać na temat ziemiańskich dworów i ich dziejów. Literatura jest bardzo bogata,  a jej część można było zobaczyć podczas spotkania.
 
 

Jeśli zaś macie bogatą wyobraźnię, to zapraszam do Ojczystego Zakątka w Jagodnem. Nastrój ziemiańskiego dworku poczujecie oglądając ekspozycję „Wspomnienie roku 1863”.
 
Zdjęcia – Teresa i ja

 

4 komentarze:

  1. Piękne spotkanie i świetnie opisane....

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Opisuję najlepiej, jak potrafię, ale i tak nic nie dorówna obecności na spotkaniach z niezwykłymi ludźmi. Ich organizatorka, pani Jadwiga Rafalska-Kawalec, ma dar wyszukiwania takich ludzi i dostrzegania, że czasem sami sobie nie zdajemy sprawy z tego, że jesteśmy niezwykli.

      Usuń